refluks żołądkowy i zgaga

Refluks żołądkowy i zgaga — jak się ich pozbyć

Refluks żołądkowy, poza tym, że jest bardzo denerwujący, jest przewlekłym stanem, który uszkadza błonę śluzową przełyku. Występuje, gdy do przełyku wraca pokarm i kwaśne treści z żołądka. Kwaśny roztwór powoduje stan zapalny, podrażnienie, a nawet blizny w przełyku.

Co to jest refluks żołądkowy i jego objawy

Jest to uczucie pieczenia w górnej części żołądka i w pobliżu serca, które odczuwa się stale, 3 do 4 razy w tygodniu, aż do codziennego dyskomfortu.

Objawy refluksu

 • pieczenie i ból w klatce piersiowej i gardle
 • trudności z przełykaniem jedzenia
 • odbijanie i czkawka zwłaszcza po jedzeniu
 • cofanie się żywności (niedomykalność)
 • próchnica zębów
 • kaszel w nocy
 • kwaśny smak w ustach
 • chęć wymiotowania
 • zgaga, zwłaszcza wieczorem

Nasilenie obrazu objawowego następuje w momencie, gdy przyjmiesz pozycję leżącą. Kiedy stoisz lub siedzisz, ból i zgaga nie będzie przeszkadzać.

Przyczyny refluksu żołądkowego

Gdy jedzenie znajdzie się w naszym przewodzie pokarmowym, musi przejść przez zwieracz przełyku i ten krok musi zawsze być jednokierunkowy.

Niestety czasami zwieracz przełyku nie jest szczelnie zamknięty lub błędnie się otwiera, powodując dostawanie się pokarmu i kwasów żołądkowych do przełyku i jamy ustnej.

Ten nienaturalny proces podrażnia i uszkadza ściany przełyku, ponieważ pokarm pochodzący z żołądka miesza się z wysoce kwaśnymi sokami żołądkowymi, które spalają błony śluzowe przełyku.

Lekarze identyfikują kilka głównych przyczyn rozwoju choroby:

 1. Obecność innych chorób, które wpływają na motorykę żołądka, w postaci przepukliny osiowej, zapalenia żołądka i dwunastnicy, przerostowego lub nadkwaśnego zapalenia żołądka, zakażenia żołądka bakterią Helicobacter pylori, stanu po operacji, dyskinezy żółciowej.
 2. Stosowanie leków, których działanie ma na celu rozluźnienie mięśni gładkich, w postaci azotanów, beta-blokerów, środków uspokajających.
 3. Regularne stresujące sytuacje.
 4. Post i przestrzeganie ścisłej diety.
 5. Obecność uzależnień w postaci palenia i nadużywania napojów zawierających alkohol.
 6. Naruszenie procesu opróżniania rurki przełyku.
 7. Zaburzenie funkcji ochronnej błony śluzowej narządów trawiennych.

Jeśli jesteś zdrowy, twój zwieracz rozluźnia się na 2-5 minut. To wystarczy, aby jedzenie przedostało się do żołądka. Następnie zawór zamyka się, więc zawartość żołądka nie płynie z powrotem.

Naturalne sposoby unikania refluksu żołądkowego

Konwencjonalne leki podpowiedzą ci, żebyś szukał środka zobojętniającego kwas, takiego jak Almax lub Omeprazol. Niestety, tylko złagodzą twoje objawy, ale nie wyeliminują źródła problemu.

Hipokrates nauczał: jedzenie i dobre nawyki mogą być lekarstwem na ten problem.

Soki i zielone koktajle

Są one kluczowym narzędziem na dobry początek dnia i zachęcają do dalszego dbania o siebie przez cały dzień. Jedną z przyczyn refluksu są zaparcia (wywieranie siły w celu wyeliminowania stolca może powodować otwarcie zwieracza przełyku), a szklanka zielonego soku wypełniona rozpuszczalnym włóknem może pomóc w regulacji transportu jelitowego. Są również bardzo alkalicznym napojem, który pomoże zneutralizować kwas z przełyku wczesnym rankiem.

Warzywa

Wybieraj pokarmy pochodzenia roślinnego zawierające mikroelementy, błonnik i aktywne enzymy, które tworzą efekt alkalizujący w naszym ciele. Warzywa są łatwiejsze do strawienia niż produkty pochodzenia zwierzęcego, więc żołądek nie musi tyle pracować ani wytwarzać tylu kwaśnych soków żołądkowych do trawienia jedzenia.

Unikaj spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego

Mleko, mięso, ryby lub jaja nie tylko wymagają dłuższego czasu trawienia i uwolnienia większej ilości soku żołądkowego, ale także tworzą kwaśne środowisko w organizmie po ich metabolizowaniu, co sprzyja pojawienie się refluksu żołądkowego.

Unikaj drażniących napojów

Kawa, napoje izotoniczne, woda gazowana … Wszystkie wytwarzają dużo kwasu w żołądku, drażniąc błonę śluzową żołądka. Napoje gazowane zwiększają również początek objawów. Wybierz napoje, takie jak biała herbata, napary lub po prostu wodę z ogórka.

Unikaj nadmiernego spożywania napojów alkoholowych, gdyż są drażniące i sprzyjają pojawieniu się refluksu.

Wyeliminuj gluten

Pszenica, żyto i jęczmień są najczęstszymi zbożami i wszystkie zawierają gluten, to białko, które jest twardsze i zajmuje więcej czasu i wysiłku w trawieniu.

Unikaj pokarmów sprzyjających refluksowi

Aby uniknąć i leczyć refluks żołądkowy, wyeliminuj z diety następujące przetworzone produkty spożywcze takie jak:

 • Kiełbaski
 • Masło, margaryna, śmietana i kremy
 • Przekąski lub frytki
 • Pizza
 • Czerwone mięso, hamburgery i kiełbasy
 • Ciastka i ciasta

Utrzymuj odpowiednią wagę

 • Oprócz estetyki zawsze dobrze jest unikać otyłości. Nagromadzenie tłuszczu w jamie brzusznej wywiera większy nacisk na żołądek i w konsekwencji powoduje otwarcie zwieracza przełyku. 
 • Nie przejadaj się.
  Jedz powoli i długo żuj posiłki. Pamiętaj, że żołądek nie ma zębów. Przestań jeść, gdy zaczniesz czuć się pełny. Obfite posiłki rozszerzają żołądek, co może powodować refluks.
 • Kiedy zaczynasz jeść, nie zaczynaj od produktów skrobiowych 
  Najlepiej zacząć od warzyw lub mięsa i pozostawić na ostatnie ziemniaki, lub chleb.
 • Ostatni posiłek w ciągu dnia powinien być lekki i spożywaj go najmniej 3 godziny przed snem.
 • Odpocznij po jedzeniu. 
  Poczekaj godzinę po jedzeniu przed: rozciąganiem, zginaniem, skakaniem itp. Zapobiegnie to przedostawaniu się soków żołądkowych pod wpływem grawitacji do przełyku. Ta sama zasada dotyczy zarówno drzemek, jak i nocnego odpoczynku. Chodzenie do łóżka z pełnym żołądkiem sprzyja pojawieniu się refluks.

Śpij z podniesioną głową

Możesz umieścić więcej poduszek pod głowę. Jeśli głowa znajduje się poniżej wysokości żołądka, zwieracz łatwiej się otwiera i pozwala na ucieczkę jedzenia i kwasów.

Leki zobojętniające sok żołądkowy

Nie używaj leków zobojętniających kwas. Chociaż mogą pomóc złagodzić objawy, powodują również, że żołądek wytwarza więcej kwasu, aby zrekompensować wytwarzaną przez nie zasadowość. 

Krótko mówiąc, refluks jest stanem tak irytującym, jak i dającym się go uniknąć dzięki uwzględnieniu zdrowych nawyków i dobrego odżywiania. Jeśli nadal występuje, możesz oczywiście użyć tych domowych środków na refluks żołądkowy.

Naturalne, domowe środki zaradcze na refluks żołądkowy

na refluks żołądkowy

Pamiętaj, że konsultacja z lekarzem jest niezbędna dla tego lub innego stanu układu pokarmowego. Należy również pamiętać, że żaden z tych domowych środków nie może zastąpić leczenia wskazanego przez specjalistę.

Sok Aloe Vera

Sok z aloesu ma wiele właściwości, które promują zdrowie na wiele sposobów. Jedną z jego zalet potwierdzoną przez badania jest jego działanie przeciwzapalne, które może pomóc zmniejszyć objawy refluksu kwasowego.

W tym celu zwykle zaleca się picie soku z aloesu przed posiłkami. Jednak skonsultuj się z lekarzem w sprawie trybu i częstotliwości używania.

Ważne jest, aby pamiętać, że sok ten ma działanie przeczyszczające, dlatego może nie być zalecane dla niektórych osób.

Czysty ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest jednym z najbardziej popularnych domowych środków. Tradycyjne przepisy zalecają rozcieńczenie łyżki stołowej czystego octu jabłkowego w dużej szklance wody i wypicie go przy pierwszym dostrzeżonym objawie. Niektóre badania potwierdzają, że jest to skuteczne lekarstwo na delikatny żołądek.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest bardzo ekonomicznym składnikiem, popularnie zalecanym do regulacji poziomów pH organizmu. Umożliwia także złagodzenie refluksu, chociaż badania naukowe wykazały, że nie jest on bardziej skuteczny niż zwykłe leki, takie jak omeprazol.

Zgodnie z popularnymi przekonaniami, aby skorzystać z zalet tego pierwiastka, wystarczy rozcieńczyć łyżeczkę produktu w dużej szklance wody i wypić. Przed zażyciem skonsultuj się z lekarzem.

Lukrecja

Lukrecja działa jako żel ochronny, gdyż tworzy on film w żołądku. Badania potwierdzają zmniejszenie i zapobieganie irytującym objawom refluksu żołądkowego. 

W tym celu zaleca się spożywanie go w postaci herbaty lub ekstraktu.

Imbir

Powszechnie mówi się, że korzeń imbiru ma działanie ochronne dla żołądka, ponieważ blokuje kwas i hamuje bakterie Helicobacter pylori.

Aby złagodzić problemy z refluksem kwasu, wystarczy przygotować herbatę z łyżeczką świeżego imbiru i filiżanką wrzącej wody. Odstaw 5 minut i spożywaj przed każdym posiłkiem. Korzeń imbiru można łatwo obrać, pokroić w plasterki lub kostki, zetrzeć. Możesz go użyć do gotowania, dodać do koktajli, napić się imbirowej herbaty lub zjeść przekąskę z imbirowymi słodyczami do żucia.

Rumianek

Przy przewlekłej postaci zapalenia przełyku pomoże herbata rumiankowa. Lek stosuje się po posiłkach do 5-6 razy dziennie. Aby zwiększyć skuteczność rumianku, zaleca się łączenie trawy z nasionami lnu. Następnie bulion należy przyjmować trzy razy dziennie.

Surowy miód

Działanie przeciwzapalne ma miód. W przypadku refluksu spożywa się go 2 godziny przed posiłkiem. Lepiej jest rozcieńczyć miód w wodzie. Ale produkt pszczelarski nie może być stosowany jako leczenie podczas zaostrzenia.

Dodaj surowy miód do naparów: w celu zneutralizowania pH żołądka.

Doceniasz ten materiał? Podziel się treścią

Share on facebook
Share on pinterest

Komentarz

To może Cię zainteresować

 • Wszystko
 • CHOROBY I OBJAWY - NATURALNE LECZENIE
 • DARY NATURY
 • KOSMETYKI
 • PRZEZIĘBIENIE I GRYPA
Wszystko
 • Wszystko
 • CHOROBY I OBJAWY - NATURALNE LECZENIE
 • DARY NATURY
 • KOSMETYKI
 • PRZEZIĘBIENIE I GRYPA

Płyn do płukania ust: szybkie i łatwe przepisy do przygotowania

Choroba Parkinsona - naturalne leczenie i leki

Choroba Parkinsona – naturalne leczenie i leki

ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy – jak zrobić z soku jabłkowego

Czy torebki z herbatą są korzystne dla zdrowia

Czy torebki z herbatą są korzystne dla zdrowia?

Udar mózgu — Poznaj 4 znaki zapowiadające chorobę

Udar mózgu — Poznaj 4 znaki zapowiadające chorobę

akupresura na IBS

Zespół jelita drażliwego (IBS) – akupresura

Jestem, zainteresowana zdrowym sposobem życia. Życie w stylu EKO to moja pasja. Mam nadzieję, że dzięki mnie, stanie się też i Twoją. Zainspiruj się.

Najnowsze wpisy

Prezent dla Ciebie

Darmowy ebook - Naturalna apteczka domowa

Proszę czekać na wiadomość

Dziękuję!

Tu mnie znajdziesz