zastosowanie octu

Ocet — co i jak nim czyścić

Biały ocet staje się niezwykle wszechstronną alternatywą dla większości chemicznych środków czyszczących stosowanych obecnie na całym świecie. Co czyścić za pomocą octu? Prawie wszystko! Oprócz butelki octu, która jest przechowywana w spiżarni, powinieneś mieć pod ręką jeszcze butelkę ze sprayem.

Pomyśl i policz, ile wydajesz miesięcznie na płyny do mycia okien, kafelków, podłogi, armatury łazienkowej i tak dalej. Wymieniać można długo. Stop, nie słuchaj reklamodawców, nie przepłacaj i nie narażaj siebie i twoich bliskich na kontakt z agresywną chemią.

Potrzebujesz naprawdę tylko octu, sody oczyszczonej  cytryny i boraksu — koszt kilka złotych. O skuteczności domowych środków czyszczących mogliśmy się wszak przekonać odwiedzając w dzieciństwie domy naszych babć. Dziś nie musimy już opierać się wyłącznie na domowych metodach, bo dla tych, którym na taką domową produkcję zwyczajnie brakuje czasu, z pomocą pospieszyli producenci ekologicznych środków, wolnych od detergentów.

Zastosowanie octu w domu

-- Ocet w łazience

zastosowanie octu w łazience

Mycie powierzchni szklanych

Okna, lustra i wszelkie powierzchnie szklane wymyjesz roztworem octu i gorącej wody, zmieszanych w stosunku 1:2 (jedna cześć octu na dwie części wody). Spryskaj i wypoleruj.

Kabina prysznicowa

Szklaną kabinę prysznicową wyszorujesz roztworem octu i gorącej wody zmieszanych w stosunku 1:1. Przygotuj octową mieszankę, a następnie wyszoruj ja gąbką do mycia naczyń i spłucz. Nie stosuj preparatu na powierzchnie z pleksi, gdyż mogą pożółknąć.

Słuchawka prysznicowa

Słuchawkę prysznicową odkamienisz wlewając do woreczka foliowego ocet, a następnie umocuj w taki sposób, aby jego koniec był zanurzony w płynie. Pozostaw na kilka godzin, a następnie wypoleruj.

Środek dezynfekujący

Ocet to naturalny środek dezynfekujący. Roztwór na bazie octu (rozmieszany w stosunku 1:1 z wodą) sprawdzi się przy czyszczeniu lodówki, deski do krojenia, kuchennego blatu, glazury łazienkowej czy deski sedesowej. Powierzchnia nie dość , że będzie czysta i zdezynfekowana, to pozbędziesz się z niej ewentualnej pleśni, która się na niej rozwija. 

Maszynka do golenia

Aby wyczyścić maszynkę do golenia za pomocą octu: Wymieszaj ocet z wodą  w stosunku od 1:10. Opłucz głowicę golącą i komorę na włosy (zaraz po odłączeniu maszynki do golenia) za pomocą tej mieszanki octu. W ten sposób nie tylko czyścisz maszynkę, ale także usuwasz zapach.

Czysta toaleta

 Ocet jest świetnym środkiem czyszczącym i odkażającym. Bardzo dobrze poradzi więc sobie z wyczyszczeniem toalety. Zalej toaletę szklanką octu, pozostaw na 5 do 10 minut po czym spłucz.

-- Zastosowanie octu w kuchni

ocet w domu

Kuchenka mikrofalowa

Wyczyść kuchenkę mikrofalowąroztworem octu i wody. Zmieszaj szklankę wody i 5 łyżek octu, wsadź do kuchenki i podgrzej. Gdy roztwór wystygnie przetrzyj nim wnętrze kuchenki. Dzięki niemu nie tylko usuniesz brud, ale także nieprzyjemny zapach.

Usuwanie kamienia z czajnika

Pójdzie łatwo, gdy zagotujesz w nim szklankę wody i szklankę octu, a następnie pozostawisz do wystudzenia. Wystudzonym roztworem wyszoruj wnętrze i dobrze wypłucz, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu. Wyczyszczony czajnik nie dość, że będzie działał szybciej, to zużyje mniej energii.

Ocet do czyszczenia ekspresu do kawy

 Dodaj jedną filiżankę ciepłej wody do zbiornika ekspresu do kawy, a następnie dodaj dwie szklanki białego octu. Uruchom ekspres do kawy w trybie parzenia. Spuścić roztwór czyszczący i umyj ekspres do kawy. Napełnij zbiornik dwukrotnie czystą wodą i uruchom ekspres do kawy w trybie parzenia, aby usunąć pozostały ocet.

Gotowanie jajek

Jeśli dodasz 2 łyżki octu do wody z gotującymi się jajkami to skorupki nie będą pękać. Dzięki temu jajka będą się również szybciej i łatwiej obierać.

-- Plamy — wywabianie octem

Zastosowanie octu

Czyszczenie butów i usuwanie plam z soli

Plamy z soli, powstających podczas kontaktu ze śniegiem, usuniesz roztworem zimnej wody z octem zmieszanych w stosunku 1:1. Nalej płyn na szmatkę i wytrzyj buty.

Plamy na dywanie i wykładzinie

Plamy na dywanie i wykładzinie wywabisz pastą, zrobioną z łyżki octu i łyżkami mąki ziemniaczanej. Przygotowaną pastę wetrzyj w dywan, a gdy wyschnie, odkurz.

Wybielacz

Ocet, to naturalny wybielacz do starych, zszarzałych i niedopranych skarpet. Przygotuj roztwór: 1  litr wody / 1 szklanka octu. Mocz w nim skarpety przez całą noc. Rano wypierz skarpetki w pralce.

Plamy po długopisie

Usuń ślad po długopisie na tkaninie, przetrzyj go szmatką nasączoną czystym octem. 

Plamy z potu na ubraniach

 Zmieszaj ocet z wodą w proporcjach 1:4. Wypierz w tym ubrania i bardzo dokładnie wypłucz.

Uwaga! Nie można używać octu na powierzchniach kamiennych, jeśli chodzi o marmur, bruk, granit i inne. Ocet może uszkodzić kamień.

-- Inne zastosowania octu

Usuwanie odcisków

Jeśli masz problem z odciskami pomóż sobie octem. Pokrusz kromkę chleba i zalej ją 1/4 szklanki octu. Pozostaw na pół godziny. Następnie nałóż miksturę na odciski i zaklej plastrami lub owiń bandażem na noc. Jeśli odcisk jest duży jeden taki zabieg nie wystarczy. Wykonuj taki kompres kilka nocy z rzędu.

Pozbądź się trawy

Jeśli w przestrzeniach między kostkami wyłożonymi na podwórku czy w szczelinach w betonie pojawia się niechciana trawa potraktuj ją octem. Problem powinien zniknąć.

Pozbądź się mrówek

Zmieszaj wodę z octem w równych ilościach i przelej do butelki ze zraszaczem. Spryskaj okna, drzwi, rury i wszelkie inne miejsca, którymi mrówki mogą dostać się do domu.

Usuwanie rdzy

Jeśli niektóre narzędzia, krany czy śruby zaczynają rdzewieć włóż je do nierozcieńczonego octu i pozostaw na noc. Rano wypoleruj, a będą jak nowe.

Zapach papierosów

Aby pozbyć się zapachu papierosów z pomieszczenia, ale również zapachu farby z malowania ścian czy mebli wystarczy ustawić w pomieszczeniu małą miskę z octem.

Usuwanie nalepek i naklejek

Namocz kawałek ściereczki w occie i przyłóż na kilka minut do naklejki, której chcesz się pozbyć. Po tym czasie naklejka powinna odkleić się z łatwością.

Szyby samochodowe bez szronu i lodu.

Czy to możliwe? A i owszem. Zimą często czeka nas taka niespodzianka, ale jeśli zastosujesz sztuczkę z octem, nie będziesz mieć powodów do szybszego wyjścia z domu, by zeskrobać szyby. Zmieszaj ocet z wodą w proporcjach 3:1. Pokryj cienką warstwą roztworu szyby w samochodzie.

Popraw wygląd boazerii i drewnianych powierzchni

Przecieraj je emulsją przygotowaną na bazie octu. Zmieszaj dwie łyżki oliwy z oliwek, dwie łyżki ciepłej wody i cztery łyżki octu i gotowe.

Doceniasz ten materiał? Podziel się treścią

Share on facebook
Share on pinterest

Komentarz

To może Cię zainteresować

  • Wszystko
  • CHOROBY I OBJAWY - NATURALNE LECZENIE
  • DARY NATURY
  • KOSMETYKI
  • PRZEZIĘBIENIE I GRYPA
Wszystko
  • Wszystko
  • CHOROBY I OBJAWY - NATURALNE LECZENIE
  • DARY NATURY
  • KOSMETYKI
  • PRZEZIĘBIENIE I GRYPA
stawy

Boraks w leczeniu naturalnym – prawdy i mity

żyworódka

Żyworódka — przepisy na preparaty lecznicze

Jak samodzielnie zrobić olej z oregano

Jak samodzielnie zrobić olej z oregano

soda na zdrowie

Soda oczyszczona na problemy zdrowotne

olejek lawendowy zastosowanie

Olejek lawendowy — zastosowanie i właściwości

akupresura na IBS

Zespół jelita drażliwego (IBS) – akupresura

Jestem, zainteresowana zdrowym sposobem życia. Życie w stylu EKO to moja pasja. Mam nadzieję, że dzięki mnie, stanie się też i Twoją. Zainspiruj się.

Najnowsze wpisy

Prezent dla Ciebie

Darmowy ebook - Naturalna apteczka domowa

Proszę czekać na wiadomość

Dziękuję!

Tu mnie znajdziesz