Obrzęk nóg — przyczyny i sposoby łagodzenia w domu

Obrzęk nóg — przyczyny i sposoby łagodzenia w domu

Obrzęk, to nadmierne gromadzenie się płynu w przestrzeniach tkanek pozakomórkowych lub poszczególnych narządach. Pojawienie się obrzęku zawsze zależy od warunków, które utrudniają usunięcie płynu z organizmu.

Nawet przy spokojnej pracy biurowej nogi są ciężkie pod koniec dnia. Dlaczego tak się dzieje Czy problemy z nogami są naprawdę związane tylko z wiekiem i czy realistyczne jest pozbycie się obrzęku w domu? 

Objawy obrzęku nóg

Główną przyczyną ciężkości nóg jest upośledzony przepływ limfy i złe krążenie żylne. Zjawiska te objawiają się w postaci pewnych objawów:

  • Obrzęk nóg.
    Pod koniec dnia buty zaczynają cisnąć a stopy się z nich „wylewają”.
  • Pajączki na nogach
    „Płatki śniegu” z czerwonych naczyń włosowatych lub niebieskawych żyłek to sygnał, że układ krążenia nie jest w stanie poradzić sobie z obciążeniem, występują problemy z drenażem limfatycznym;
  • Zmęczone nogi.
    Uczucie ciężkości jest najwyraźniej wyrażone w stopach. Na koniec dnia chcesz podnieść nogi wyżej, masować, aby usunąć bóle;
  • Skurcze
    Jest to sygnał, że z powodu obrzęku zaburzone jest unerwienie kończyn dolnych. Najczęściej skurcze męczą cię podczas snu.

Jeśli zignorujesz wszystkie te objawy obrzęku nóg, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków, zakrzepowego zapalenia żył, egzemy na nogach. Dlatego, gdy pojawiają się niepokojące symptomy, ważne jest, aby szukać pomocy chirurga lub lekarza zaangażowanego w zapobieganie i leczenie chorób naczyniowych.

Przyczyny obrzęku nóg

Obrzęk nóg u dorosłych może wystąpić w prawie każdym wieku. W młodości obrzęk pojawia się rzadko, w starości z tak wielu powodów, że niezwykle trudno jest się od nich zabezpieczyć. Dlatego, zanim poradzisz sobie z obrzękiem, musisz zrozumieć, co go spowodowało.

ponczochy-uciskowe na obrzęki

1. Styl życia i złe nawyki:

Pasywny styl życia. 
Hipodynamia jest największym wrogiem układu krążenia całego organizmu. Jeśli spędzasz cały dzień w pozycji siedzącej (praca biurowa) lub stojącej (sprzedawcy, fryzjerzy), to masz do czynienia z naruszeniem odpływu limfy, niewydolnością żylną kończyn dolnych. Powstają żylaki, obrzęk nóg.

Złym jest też nawyk siedzenia ze skrzyżowanymi nogami. Ciężar górnej części nogi uciska dolną co prowadzi do stagnacji płynu w kończynach dolnych.   
Jeśli pracujesz w trybie siedzącym, połóż stopy na stołku obok siebie — oczywiście, jeśli pozwalają na to zasady etykiety W tej pozycji nogi mniej puchną i bolą pod koniec dnia. Jeśli nie masz takiej możliwości, rób sobie przerwy na krótkie spacery z przynajmniej jednego rogu biura do drugiego. Chodź więcej w wolnym czasie -chodzenie to świetny sposób na zapobieganie obrzękom, niezależnie od ich przyczyny. 

– Picie zbyt małej ilości płynów w ciągu dnia.
Gdy pijemy mało wody, organizm gromadzi ja wtedy w przestrzeni międzytkankowej, żeby uniknąć odwodnienia

Nadmierne spożycie soli
Pasja do marynat, solonych orzechów i krakersów do piwa, solonych ryb, kiełbas, negatywnie wpływa na stan nóg. Sól w organizmie zatrzymuje wodę, gęstnieje krew, zwiększając ryzyko udarów, żylaków, zakrzepowego zapalenia żył, obrzęku.

Palenie. 
Nikotyna zagęszcza krew, zwiększa przepuszczalność naczyń. Stąd problemy z krążeniem krwi u palaczy.

Obciążenia energetyczne i bieganie w zwykłych butach
Sport wydaje się być zdrowym, jeśli zastosujesz się do zaleceń trenera. Trening siłowy na siłowni, bieganie wymaga specjalnych profesjonalnych butów z amortyzacją pięty, sztywnym mocowaniem stopy. W przeciwnym razie łatwo jest uzyskać płaskostopie, obrzęk, ból.

obrzęk nóg - ruch

2. Buty

Jeśli nie możesz żyć bez wysokich obcasów, noś je, ale nie przesadzaj — wszystko jest dobre z umiarem. Nie należy poświęcać zdrowia, aby dodać sobie, kilka dodatkowych centymetrów. Zagrożone są kobiety, które uwielbiają eleganckie szpilki z wąskimi palcami. Ten model zbiera palce razem, co jest nienaturalne, kompresuje krążenie krwi w stopie, przesuwając obciążenie palców. Nierównomierne obciążenie dolnej części nogi wywołuje stagnację krwi i limfy, przez co pojawia się obrzęk. Buty z całkowicie płaską podeszwą są również przeciwwskazane. Idealnym rozwiązaniem są modele, które nie ściskają palców u stóp, zimą są większe o ½ -1 numer niż zwykle, z obcasem do 5 cm lub małym klinem a wewnątrz posiadające wkładkę ortopedyczną.

3. Choroby i patologie

– Choroby żył
Zakrzepowe zapalenie żył, zakrzepica nóg, żylaki, niewydolność żylna — wszystkim tym chorobom towarzyszy obrzęk i skurcze.

Patologia serca
Niewydolność serca, nadciśnienie, tachykardia i inne choroby układu sercowo-naczyniowego mogą powodować problemy z krążeniem krwi w nogach. Dlatego jeśli twoje stopy zaczęły puchnąć, umów się na wizytę u kardiologa.

– Patologia nerek i nadnerczy. 

Jeśli występują problemy w pracy układu wydalniczego, cukier i białko są obecne w moczu, istnieje duże prawdopodobieństwo obrzęku nóg. Dlatego badanie ultrasonograficzne nerek, nadnerczy i analiza moczu są uwzględnione w diagnozie problemów z krążeniem krwi w kończynach dolnych.

Choroba tarczycy

Niedoczynność tarczycy (niedobór hormonów tarczycy) negatywnie wpływa na metabolizm. Płyn zaczyna gromadzić się w przestrzeni międzykomórkowej, powodując obrzęk różnych części ciała.

– Kontuzje

W przypadku obrażeń wokół dotkniętego obszaru nogi bardzo często powstaje obrzęk. Na przykład przy złamaniu skóra na uszkodzonym obszarze nabiera niebieskawego zabarwienia, a tkanki puchną. Ten sam obraz można zaobserwować w przypadku silnych siniaków, podczas gdy obrzęk może zakłócać normalny ruch nogi. Kończyny puchną z powodu ciężkich oparzeń lub odmrożeń.

4. Ciąża

Obrzęki w ciąży to jedna z typowych dolegliwości.  To normalne, jeśli obrzęki występują w drugiej połowie, a zwłaszcza pod koniec ciąży, głównie wieczorem. Pojawiają się przede wszystkim w okolicy kostek nóg i na dłoniach, a ustępują, gdy się wyśpisz albo odpoczniesz.

Opuchlizna może być większa, jeśli w ciągu dnia długo stałaś lub siedziałaś w jednej pozycji, gdy zbyt szybko i za dużo przytyłaś albo gdy na dworze panują upały. Na większe obrzęki skarżą się kobiety, które spodziewają się wieloraczków.

Rodzaje obrzęku nóg

  1. Zastoinowy obrzęk. 
    Pojawia się z powodu stagnacji krwi żylnej w kończynach dolnych. Zwykle krew w żyłach przesuwa się od dołu do góry. System zastawek w naczyniach zapobiega ruchowi wstecznemu. Z powodu niewydolności żylnej, zakrzepów krwi, procesów zapalnych zastawki nie mogą sobie poradzić z pracą, powodując obrzęk. Obrzęk zastoinowy pojawia się również z powodu zwiększonej przepuszczalności naczyń. Przy takim obrzęku skóra na nogach blednie, zmienia kolor na niebieski lub ma marmurowy odcień. Temperatura nogi jest wyższa lub niższa niż ciała.
  2. Obrzęk hydremiczny pojawia się z chorobą nerek. 
    Naruszenie filtracji krwi powoduje gromadzenie się płynu w przestrzeni międzykomórkowej.
  3. Obrzęk neuropatyczny rozwija się u pacjentów z cukrzycą. 
    Krew staje się gęstsza, a woda gromadzi się w przestrzeni międzykomórkowej. Na tle dodatkowego obniżenia odporności przy takim obrzęku często pojawiają się owrzodzenia troficzne, w zaawansowanych stadiach — zgorzel.
  4. Obrzęk kacheksyjny. 
    Taki obrzęk występuje, gdy w diecie występuje niedobór białka, przedłużona głodówka, nieprawidłowe przejście na dietę wegetariańską lub dietę surową, choroby tarczycy u pacjentów z ciężką gruźlicą lub onkologią.
  5. Obrzęk alergiczny 
    Taki obrzęk nóg rozwija się w ciągu kilku minut. Winowajcami są ukąszenia owadów, indywidualna nietolerancja leków, żywności, pyłków roślinnych, chemii gospodarczej i produktów pielęgnacyjnych. Problem znika po przyjęciu leków przeciwhistaminowych.
  6. Obrzęk mechaniczny 
    Występuje, gdy naczynia krwionośne są ściśnięte ciasnymi butami lub z powodu urazów (na przykład złamanej kości przyciśniętej do żyły). Czasami obrzęk mechaniczny może powodować nowotwór, który zaburza krążenie krwi lub przepływ limfy.

Samodzielne ustalanie przyczyny obrzęku nóg jest nierealistyczne. Dlatego przy systematycznym pojawianiu się problemu musisz udać się do lekarza. Opóźnianie leczenia, eksperymenty z tradycyjną medycyną mogą prowadzić do martwicy, zgorzeli, niepełnosprawności.

Jak złagodzić obrzęk nóg

Leż z podniesionymi nogami

Obrzęk nóg — przyczyny i sposoby łagodzenia w domu

Gdy wrócisz do domu z opuchniętymi nogami, natychmiast po prysznicu kontrastowym idź odpocząć. Jednocześnie umieść wałek lub solidną poduszkę pod kostkami, aby stopy znalazły się powyżej poziomu serca. W tej pozycji spędź 30 minut. Podnoszenie nóg z powodu grawitacji usunie obrzęk i pomoże żyłom poradzić sobie ze stagnacją krwi żylnej.

Kontrastowe kąpiele

Przygotuj dwie miski z wodą: do pierwszej wlej wodę o temperaturze 30⁰C, do drugiej – chłodną, możesz dodatkowo dodać lód. Obrzękłe stopy trzymaj przez 20 sekund naprzemiennie w cieplej i zimnej wodzie. Kontrastowy prysznic dla całego ciała ma ten sam efekt.

Masaż stóp i drenaż limfatyczny

Najpierw są lekkie uderzenia, potem ugniatanie mięśni. Zwróć szczególną uwagę na stopy. Naciśnij kolejno podstawy palców, masuj opuszki palców, pocieraj punkt pośrodku stopy i pięty. Masaż przeciw obrzękom trwa co najmniej 5 minut. Poszukaj dobrego specjalisty i umów się na drenaże limfatyczne.

Jak zapobiegać obrzękom nóg

Przebadaj się przez lekarza

Obrzęk nóg może być objawem choroby nerek, układu sercowo-naczyniowego, układu hormonalnego. Podczas konsultacji lekarz zbiera historię choroby, wypisuje skierowanie na badanie (analiza moczu, krwi, EKG serca, ultradźwięki nerek i brzucha, badanie krwi na hormony). W razie potrzeby wykonuje się angiografię (badanie drożności naczyń krwionośnych). Po zidentyfikowaniu problemu lekarz przepisuje terapię.

Kontroluj wagę

obrzęk nóg -Kontroluj wagę

Czasami najskuteczniejszym usunięciem obrzęku jest schudnięcie o kilka kilogramów. Stale monitoruj swoją wagę, nie przejadaj się, a twoje kończyny dolne będą ci wdzięczne.
Ważne: wahania masy w zakresie od 1,5 do 2 kilogramów na miesiąc są normą fizjologiczną. Szczególnie dla kobiet w wieku rozrodczym. Dlatego nie powinno cię to martwić.

Ogranicz ilości użytej soli

Dzienna stawka przyprawy wynosi 1 łyżeczkę (5 gramów). Ta ilość wystarczy, aby nie zakłócić równowagi osmotycznej i nie jeść jedzenia bez smaku. W okresie zwalczania obrzęków nóg wyklucz z diety miękkie sery (ser feta, suluguni), marynowane warzywa, szynka, suszone i wędzone produkty. Do ich produkcji wykorzystuje się dużo tej przyprawy. 

Regularnie spaceruj

Aby przywrócić krążenie krwi i przepływ limfy, chodź codziennie przez 30 minut. Może to być spacer ze zwierzęciem lub powrót do domu z pracy bez korzystania z transportu publicznego. Codzienny ruch jest ważny dla układu limfatycznego. W przeciwieństwie do żył i tętnic naczynia pompujące limfę nie mają włókien mięśniowych ani zastawek. Dlatego płyn porusza się wzdłuż nich tylko ruchem mięśni.
Jeśli spacer jest nudny, zwróć uwagę na cardio. Bieganie, jazda na rowerze, pływanie, nordic walking pozwoli zachować szczupłą sylwetkę i lekkość nóg.

Jedz pokarmy bogate w potas

Niedobór tego pierwiastka prowadzi do skurczów nocnych, osłabienia mięśni i problemów z krążeniem. Dobrym naturalnym źródłem potasu są morele, suszone morele, fasola, śliwki, zioła, dynia, banan. Codziennie dodawaj te produkty do swojej diety i zauważ, że twoje nogi poprawiają się przez miesiąc. Jako bonus uzyskasz silne nerwy, dobry sen, obniżenie ciśnienia krwi jeśli miewasz problemy z nadciśnieniem.

Zastosuj uciskowe wyroby pończosznicze

ponczochy-uciskowe na obrzęki

Jeśli przed tobą jest długi lot, podróż w niewygodnej pozycji, lepiej ubezpieczyć nogi, zakładając specjalne pończochy lub podkolanówki. Kompresja wspomoże naczynia krwionośne, zapobiegnie obrzękom i zapewni uczucie ulgi. Dzianina uciskowa to wyrób medyczny, który wybiera tylko lekarz. Takie pończochy lub skarpetki są sprzedawane w aptekach lub sklepach specjalistycznych.

Zastosuj maści, żele

Stosuj na nogi maści, żele i tabletki, które w swoim składzie zawierają flawonoidy (przeciwutleniacze zmniejszające przepuszczalność naczyń), rutynę (witamina P), escynę (składnik o właściwościach venotonicznych), garbniki i środki przeciwbólowe eliminują objawy ciężkości i obrzęku nóg. Popularne są preparaty z wyciągiem z kasztanowca, koniczyny czerwonej, dzikiej róży, szczawiu, miłorzębu japońskiego. Składniki ziołowe są uzupełniane witaminami, środkami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi dla najszybszego efektu.
Takie leki są do stosowania zewnętrznego i doustnego. Ich rodzaj, dawkę i czas trwania leczenia wybiera lekarz prowadzący po badaniu.

Te proste zalecenia pomogą w domu wyeliminować obrzęk nóg i zapobiec rozwojowi żylaków i zakrzepowego zapalenia żył.

Źródło

Doceniasz ten materiał? Podziel się treścią

Share on facebook
Share on pinterest

Komentarz

To może Cię zainteresować

  • Wszystko
  • CHOROBY I OBJAWY - NATURALNE LECZENIE
  • DARY NATURY
  • KOSMETYKI
  • PRZEZIĘBIENIE I GRYPA
Wszystko
  • Wszystko
  • CHOROBY I OBJAWY - NATURALNE LECZENIE
  • DARY NATURY
  • KOSMETYKI
  • PRZEZIĘBIENIE I GRYPA
zasady higieny

16 błędów higienicznych, często powodujących choroby

Jak zrobić maść łagodzącą ukąszenia przez robaki

Jak zrobić maść łagodzącą ukąszenia przez robaki

soki

Co jeść w przeziębieniu i grypie

Bańki lekarskie warte polecenia

Bańki lekarskie warte polecenia

Rwa kulszowa (ischias) – objawy, przyczyny, leczenie

Rwa kulszowa (ischias) – objawy, przyczyny, leczenie

syrop z czarnego bzu

Syrop z czarnego bzu z kwiatów lub owoców — przepisy

Jestem, zainteresowana zdrowym sposobem życia. Życie w stylu EKO to moja pasja. Mam nadzieję, że dzięki mnie, stanie się też i Twoją. Zainspiruj się.

Najnowsze wpisy

Prezent dla Ciebie

Darmowy ebook - Naturalna apteczka domowa

Proszę czekać na wiadomość

Dziękuję!

Tu mnie znajdziesz