DMSO

DMSO jako lek nr 1 w każdej apteczce

DMSO, czyli dimetylosulfotlenek należy do grupy jednych z najcudowniejszych środków stosowanych w medycynie naturalnej. Jego niezwykłe właściwości przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe udowodniono w badaniach klinicznych. Jednak wciąż jego stosowanie nie jest rozpowszechniane w świecie konwencjonalnej medycyny.

Co to jest DMSO?

Dimetylosulfotlenek (DMSO; ang. dimethyl sulfoxide) jest związkiem siarki organicznej mającym swoje korzenie w niemieckim przemyśle chemicznym w końcu XIX wieku. Znalazł szybko zastosowanie jako tani i szeroko dostępny rozpuszczalnik. Potencjalne zastosowanie w medycynie rozpoczęło się w latach 60. XX wieku. Ostateczne bardzo ograniczone wskazania znalazł w leczeniu miejscowym infekcji grzybiczych, ale bardziej jako nośnik itrakonazolu (leku przeciwgrzybiczego) niż lek.

DMSO dopuszczono do stosowania w śródmiąższowym zapaleniu pęcherza moczowego oraz jako środek konserwujący narządy przeznaczone do transplantacji. Wiele doniesień wskazuje na działanie przeciwzapalne, zwłaszcza RZS (reumatoidalnym zapaleniu stawów). Obecnie DMSO nie występuje w wytycznych leczenia zapaleń stawów oraz zapalenia pęcherza moczowego. Preparaty są dostępne w Polsce, choć należy przy ich stosowaniu zachować ostrożność.

Jak wiele obecnie stosownych leków we współczesnej medycynie korzenie DMSO – sięgają połowy XIX wieku w niemieckich koncernach przemysłowych. Związek powstał przypadkowo w czasie poszukiwań tańszej metody otrzymywania papieru. W czasie wytwarzania produktów papierniczych produkowano ubocznie szereg związków zawierających siarkę, w tym DMSO.

DMSO – działanie

Część środowiska medycznego traktuje DMSO jako naturalny lek. Oprócz właściwości rozpuszczalnika wykazań działanie chemiczne nośnika innych substancji przez różnorodne bariery biologiczne (np. zrogowaciały naskórek). Rozlany na skórę nadaje jej charakterystyczny, czosnkowy zapach.

Dostarczenie jakiejkolwiek substancji czynnej z powierzchni skóry do głębszych warstw regulowane jest przez warstwę rogową naskórka. Kilka czynników determinuje proces przenikania związków chemicznych przez skórę; współczynnik dyfuzji, stężenie stosowanej substancji czynnej, grubość bariery biologicznej. Środki penetrujące projektuje się w ten sposób, aby nie niszczyły bariery biologicznej (naskórka).

Działanie DMSO polega na tym, że związek ten zwiększa dyfuzję leków przez warstwę rogową naskórka przez chwilowe zakłócenie bariery fizjologicznej skóry. Prawdopodobnie dzieje się to poprzez interakcje DMSO z tłuszczami, występującymi pomiędzy poszczególnymi komórkami skórnymi. Dodatkowo tworzy mikrośrodowisko rozpuszczalnika w tkance, które może skutecznie ekstrahować substancję rozpuszczoną z nośnika. Dimetylosulfotlenek również zwiększa stężenie substancji czynnej miejscowo w skórze.

DMSO – właściwości

Prawie każdy, kto na własnej skórze doświadczył działania DMSO, opisuje go jako prawdziwie cudowny środek! Ma on najszersze spektrum zastosowań, jakie kiedykolwiek zostało przypisane jednej substancji. Dzięki unikalnemu połączeniu swoich cech płynny i przezroczysty DMSO jest pomocny przy najróżniejszych dolegliwościach.

Znacznie łagodzi ból, hamuje stany zapalne oraz przynosi ogromną ulgę przy chorobach takich jak zapalenie stawów czy artroza, przy kontuzjach sportowych i niezliczonej ilości innych dolegliwości. Dzięki łatwej rozpuszczalności dostaje się w głąb tkanek; działa antyoksydacyjnie i regenerująco na komórki oraz jest w stanie „zabrać ze sobą” do wnętrza organizmu inne substancje. DMSO wyróżnia się swoimi zdolnościami wśród innych środków leczniczych i zawiera w sobie siłę i terapeutyczne możliwości całej medycyny.

 • poprawia odporność
 • zwalcza bakterie, wirusy i grzyby
 • działa silnie przeciwzapalnie
 • przeciwutleniacz
 • łagodzi alergie
 • Usuwa grzybicę 
 • redukuje ból po ukąszeniach owadów
 • przyspiesza gojenie się ran i oparzeń
 • poprawia krążenie krwi hamowanie tworzenia się skrzepów krwi
 • rozszerza naczynia krwionośne i poprawia pracę serca
 • reguluje ph — pomaga przy zgadze
 • hamuje rozwój Helicobacter pylori
 • leczy uszkodzoną skórę i tkanki
 • wspomaga walkę z łuszczycą, trądzikiem i bliznami
 • działa silnie moczopędne
 • leczy infekcje pęcherza moczowego i przewlekłe zapalenie pęcherza
 • pomaga zwalczać kamienie żółciowe i wrzody
 • pomaga przy bólach głowy, migrenach, kości, mięśni i stawów
 • pomaga przy problemach ze wzrokiem (zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, problemy z siatkówką)

W powszechnym zastosowaniem DMSO cieszy się w środowiskach weterynaryjnych. To tam używa się go do leczenia stanów artretycznych, zapaleń stawów u koni oraz urazów kości u innych zwierząt.

DMSO w weterynarii

Test na tolerancję DMSO

Wszelkie działania z DMSO rozpocznij od przeprowadzenia testu na tolerancję

Do tego celu weź standardowy roztwór wodny 70% DMSO, który zrobisz tak:

Odmierz blisko 100% DMSO w zależności od potrzebnej Ci ilości, łyżeczką do herbaty, pipetą, strzykawką, czy innym narzędziem z podziałką, weź 30 części wody i 70 części DMSO i razem wlej obie substancje do jednego naczynia. Najmniejsze ilości preparatu otrzymasz przez wymieszanie 7 kropli DMSO z 3 kroplami wody w pojemniku, najlepiej kieliszku na jajka, przy pomocy pipety Pasteura. Odpowiednio możesz zastosować 7 łyżeczek DMSO i 3 łyżeczki wody. 1 łyżeczka odpowiada mniej więcej 3 ml płynu. Oznacza to, że stosując metodę odmierzania łyżeczką otrzymasz 30 ml roztworu.

Do przygotowania dokładnie 10 ml 70% roztworu DMSO odmierz pipetą po sobie 3 ml wody i 7 ml DMSO i wymieszaj obie substancje w malutkiej buteleczce z ciemnego szkła.

Test tolerancji:

Powyższym 70% roztworem DMSO nakrop delikatne miejsce na zgięciu łokcia. Co najmniej godzinę obserwuj to miejsce, jednak najlepiej jest odczekać 1 dzień. Jeśli zauważysz jakieś podrażnienie, reakcję alergiczną, bóle wątroby, czy inne nieprzyjemne okoliczności, odradza się stosowanie DSMO.

Uwaga! Jeśli chcesz leczyć się za pomocą DMSO, polecam zakup książki, w której znajdziesz wszelkie dokładne informacje.

„DMSO naturalny środek przeciwzapalny i przeciwbólowy. Odkrycie stulecia teraz dostępne dla każdego” Hermut Fischer

Leczenie DMSO trudno gojących się ran i odleżyn

Gojenie ran jest kolejnym potencjalnym obszarem zastosowania DMSO. Stosowanie kremu lub maści DMSO we wczesnych etapach powstawania odleżyn prowadzi do mniejszej częstości ich występowania u pacjentów wysokiego ryzyka. W piśmiennictwie anglosaskim często cytuje się pracę Duimel-Peeters i wsp., w którym udowodniono skuteczność w leczeniu ran odleżynowych i skutecznym działaniu przeciwzapalnym. Opisywane efekty były korzystne, zarówno w przypadku gojenia ran i działaniu przeciwbólowym. W badaniu tym pomiarami opisywano zmniejszenie rumienia, szybkie gojenie owrzodzeń, obrzęku, zaczerwienienia skóry, DMSO na ból działał łagodząco, w tym kontekście można zastosować DMSO jako lek przeciwbólowy.

W podobnym duchu poszukiwano innych działań DMSO w zapobieganiu uszkodzeniom skóry w czasie leczenia chemioterapią niektórych nowotworów (mitomycyna C). Okazało się, że u chorych z profilaktycznym zastosowaniem DMSO na skórę wykazano zmniejszenie uszkodzeń po wynaczynieniu się toksycznego leku przeciwnowotworowego do tkanek skórnych i powstawaniu owrzodzeń.

DMSO w leczeniu przeciwzapalnym i przeciwwirusowym

Nie mając własnego materiału genetycznego, wirusy mogą jedynie replikować (mnożyć) w istniejącej komórce. Po wejściu do komórki wirus opryszczki i wiele innych jest chronionych przez białkowe otoczenie komórki, co czyni większość leków antywirusowych nieskutecznymi przeciwko wirusowi.

DMSO zawiera tlen. Wirusy nie mogą istnieć w podwyższonym środowisku tlenowym (lub alkalicznym). Zastosowane poprawnie DMSO wchodzi do komórki i prawie natychmiast zabija wszystkie aktywne wirusy. To niepodważalny fakt.

Co ciekawe leczenie DMSO może wywoływać efekty przeciwwirusowe. W badaniu oceniającym wpływ DMSO na kilka parametrów namnażania wirusów opryszczki pospolitej odkryto interesujące zależności:

 • zmniejsza zdolność wirusa do namnażania,
 • hamuje kopiowanie wirusowego DNA,
 • zmniejsza produkowanie białek wirusowych.

Odkrycia te sugerują, że sam dimetylosulfotlenek może działać antywirusowo. Empiryczne stosowanie DMSO w śródmiąższowym zapaleniu pęcherza moczowego mogło dawać dobre efekty terapeutyczne. Mimo to, w obecnych algorytmach leczenia zapalenia pęcherza moczowego dimethyl sulfoxide nie znalazł swojego miejsca.

Do znanych obecnie przyczyn zapalenia śródmiąższowego pęcherza zaliczamy oprócz wirusa opryszczki, bakterie typowe (Mycoplasma) i prątki gruźlicze, w tym atypowe. Tradycyjne leczenie polega zastosowaniu acykowiru i odpowiednich antybiotyków.

DMSO w chorobach skóry

DMSO-aloe-vera

Badania dermatologiczne z DMSO u ludzi są rzadko przeprowadzane. Przyczyna nie jest całkowicie jasna, zwłaszcza że stosowanie DMSO na skórę nie jest niebezpieczne, rzadko powoduje sporadyczne efekty na uboczu – świąd, podrażnienie skóry, mrowienie lub pieczenie, specyficzny zapach czosnku.

O właściwościach leczniczych decyduje tutaj zdolność do skutecznego przenoszenia substancji leczniczej. Znacznie zwiększa penetrację przezskórną w połączeniu z innymi substancjami. DMSO ułatwia dyfuzję przez warstwę rogową naskórka, tworzy depozyty leku w warstwie właściwej skóry – również w przypadku 5-fluoro-uracylu do leczenia brodawek skórnych. Ta właściwość może stanowić przyszłość w leczeniu zmian skórnych.

Przyjmowanie DMSO w postaci smarowania jego roztworem ciała (stężenie do 60% od pasa w górę, a poniżej zwykle od 60% do nawet 80%, zwykle 75%) należy poprzedzić pierwszą próbą, czy nie wywołuje alergii. Jeśli nie, to można stosować – wcześniej dobrze jest przemyć miejsce nakładania wodą (ewentualnie z szarym mydłem, ale dokładnie je potem wypłukać!), i wytrzeć. Na taką suchą już skórę nakładamy (wacikiem lub w przypadku większej powierzchni pędzlem z naturalnego włosia – może być taki do golenia). Co ważne – należy zaczekać, aż w pełni skóra wyschnie, zanim ją czymś przykryjemy. Nie można ryzykować, że DMSO będzie miało styczność z odzieżą. Cecha rozpuszczalnika na odzież ma negatywne działanie, ale nie ono jest najważniejsze. Jedną z głównych cech DMSO jest to, że potrafi każdą substancję dobrze wprowadzać pod skórę i dokładnie rozprowadzić ją po całym ciele. A takich np. rozpuszczonych fragmentów ubrań raczej nie chcemy wchłaniać.

Ta cecha dobrego wchłaniania i bardzo dobrej dystrybucji sprawia, że przez skórę można aplikować w połączeniu z DMSO wiele innych środków leczniczych. Przy czym należy mieć na uwadze to, że dzięki DMSO substancje nie są tak szybko usuwane przez układ wydalniczy (wątrobę, nerki). Dlatego DMSO wzmacnia działanie typowych medycznych dawek leków chemicznych.

DMSO na zapalenie stawów i dawkowanie

DMSO w niektórych badaniach wykazał działanie przeciwzapalne w modelach laboratoryjnych reumatoidalnego zapalenia stawów (uszkodzone duże stawy o różnej lokalizacji). Po zastosowaniu dawkowania 2 proc. roztworu DMSO uzyskiwano zmniejszenie ilości krwinek białych w płynie stawowym i redukcje wydzielania przez specjalne komórki odpornościowe (monocyty) cytokin zapalnych, czyli miejscowych hormonów stymulujących komórki odpornościowe do wzmożonej aktywności. Niektóre prace sugerują dawkowanie DMSO dwa razy dziennie w miejscach zmienionych chorobowo.

Działanie przeciwzapalne w zapaleniu stawów było potwierdzone w wąskim indeksie terapeutycznym, tj takim, w którym zbyt duże dawkowanie DMSO powodowało podrażnienia skóry. Może to skłaniać do stosowania DMSO jako lek na stawy. Przy czym odpowiedź na pytanie, czy jest to dobry lek na ból stawów pozostaje niejasna, ze względu na brak wystarczającej ilości badań klinicznych.

Preparaty zawierające związek DMSO można spotkać w postaci:

 • płynu (roztworów o różnych stężeniach nawet do 90 proc.), do picia i nacierania,
 • żelu (kombinacje związków MSM i DMSO),
 • maści – reklamowanej jako naturalny środek przeciwzapalny i przeciwbólowy oraz maść na ból stawów,
 • roztwór do podawania dożylnego – wg niektórych źródeł dobry efekt przeciwzapalny w reumatoidalnym zapaleniu stawów, efektem ubocznym wysokiej dawki jest silny ból głowy.

Czy DMSO leczy raka?

Dla wielu zwolenników medycyny naturalnej DMSO jest bardzo ważnym lekiem. Według nich produkt ten ma właściwości przeciwnowotworowe. W tym stwierdzeniu jest ziarno prawdy. W badaniach laboratoryjnych wykazano, że DMSO wpływa na spowolnienie rozwoju raka. Brak jednak badań klinicznych na potwierdzenie tych obserwacji. Brak więc twardych dowodów na leczenie raka u ludzi. To sprawia, że eksperci nie polecają DMSO jako metody leczenia nowotworów.

DMSO otwiera porty komórek rakowych, więc wyższy procent tlenu dostaje się do komórek rakowych, co powoduje zabicie raka. Sugeruje się użycie MMS z DMSO, który odniósł ogromny sukces w leczeniu raka.

Obecne zastosowanie DMSO w dermatologii jest ograniczone i polega na wykorzystaniu tego związku jak nośnika substancji czynnej. Przykładem zastosowania w klinice DMSO jest rak podstawnokomórkowy skóry. Do określenia dokładnej roli tego związku Christiansen i wsp. badali skuteczność terapii fotodynamicznej przy użyciu kwasu delta-aminolewulinowego, DMSO i chirurgicznego łyżeczkowania u 60 pacjentów z rakiem podstawno-komórkowym (BCC). Po 72 miesiącach leczenia kombinowanego 81 proc. chorych uzyskano wyleczenie (potwierdzone w badaniu histopatologicznym) z korzystnymi wynikami kosmetycznymi.

Podobne badanie, ale przeprowadzone na niewielkiej grupie chorych wykonano wykorzystując stosowanie DMSO, EDTA i miejscowo kwas d-ALA z pojedynczą ekspozycją na promieniowanie UV z wynikiem 63 proc. remisji u chorych z rakiem podstawnokomórkowym skóry. Daje to nadzieje na nieinwazyjne leczenie tego typu nowotworów, przy czym DMSO działa tu jako substancja rozpuszczająca miejscowo naskórek i nośnik substancji przeciwnowotworowej.

Spożywanie rozcieńczonego DMSO

Inaczej jest z wypiciem odpowiedniej dawki DMSO. Choć to środek mogący podrażniać śluzówkę, po rozcieńczeniu (woda, sok) da się go wypić, choć smak nie należy do przyjemnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać go nie tylko do czystej wody, ale i jakiegoś smacznego soku. Dawka S3,5 ml na szklankę płynu to wystarczające stężenie, żeby wypijać taką mieszankę bez problemów. Jeśli potrzebujemy większych dawek, warto rozbić je na dwie dawki (np. rano i wieczorem).

DMSO stosuje się (testując wzrastającą dawkę) w dawkach od 0,05 g na kg masy ciała człowieka. Przy wadze DMSO wynoszącej 1,1 g na ml (jest o 10% cięższe od wody, ale świetnie się w niej rozpuszcza po zamieszaniu) jedna łyżeczka do herbaty o pojemności około 3 ml jest dobrą początkową dawką jednorazową (dzienną) DMSO dla osoby o wadze 66 kg. Dawkę można spokojnie zwiększyć nawet do 0,1 g na kg masy ciała (testy na ochotnikach prowadzono nawet przy jeszcze dziesięciokrotnie wyższej dawce w ciągu 90 dni bez specjalnych objawów ubocznych). W zaleceniach proponuje się jednorazową codzienną kurację kończyć po 14 dniach (jeśli nie ma ważnych innych wskazań do przedłużenia).

DMSO w Polsce – gdzie kupić, jaka cena?

Na stronie producenta można znaleźć kilka postaci produktu do stosowania drogą jelitową (doustnie), roztworów do stosowania miejscowego na skórę oraz żelów. Doustnie istnieją preparaty tzw. MSM w postaci płynu 15 proc. dimetylosulfonu z maksymalnym dawkowaniem 100 ml na dobę (20 łyżeczek). DMSO w Polsce jest również dostępne w sprzedaży wysyłkowej i niektórych aptekach, przy czym należy przestrzec przed samodzielnym spożywaniem tego typu preparatów bez racjonalnej wiedzy o wskazaniach. Cena DMSO nie jest wysoka, sprzedawany w postaci roztworu kosztuje około 20 złotych.

Chcąc kupić DMSO, wybierz producenta świadomie i sprawdź wcześniej kilka ważnych czynników.
Zwróć uwagę, w jakim opakowaniu jest sprzedawane (najlepiej w szkle), jakie jest jego stężenie, a jeśli istnieje taka możliwość, przeczytaj także opinie o producencie. Dowiedz się, jak wygląda czystość specyfiku, który chcesz kupić i w jakiej formie sprzedawany jest środek – czy jest to duża butelka, której trudno będzie używać, czy produkt jest w zasadzie gotowy do stosowania w momencie odebrania paczki. Warto także sprawdzić, czy możesz zareklamować produkt oraz, czy środek jest pochodzenia naturalnego, czy sztucznego.

Przeciwwskazania

Produktów z DMSO nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące, ponieważ nie ma badań nad wpływem produktu na płód lub niemowlęta. 

Nigdy nie należy stosować preparatów DMSO bez konsultacji z lekarzem u osób z astmą, cukrzycą oraz chorobami wątroby i nerek.

 Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Źródło

https://www.dmso.org/articles/information/muir.htm

Christensen E, Skogvoll E, Viset T, Waroe T, Sundstrom S. Photodynamic therapy with 5-aminolaevulinic acid, dimethylsulfoxide and curettage in basal cell carcinoma: a 6-year clinical and histological follow-up. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2009;23(1):58–66.

Souza CS, Felicio LV, Ferreira J, et al. Long-term follow-up of topical 5-aminolaevulinic acid photodynamic therapy diode laser single session for non-melanoma skin cancer. Photodiagnosis Photodyn Ther. 2009;6(3-4):207–213.

Lasher M, Lang R, Kadar I, Raved M. Treatment of diabetic perforating ulcers (mal perforate) with local dimethyl sulfoxide. J Am Geriatric Soc. 1985;33:41–43

Duimel-Peeters, Halfens RJ, Snoeckx LH, et al. A systematic review of the efficacy of topical skin application of dimethyl sulfoxide on wound healing and as an anti-inflammatory drug. Wounds. 2003;15(11):361–370.

Alberts D, Dorr RT. Case report: topical DMSO for mitomycin-C induced skin ulceration. Oncol Nurs Forum. 1991;18(4):693–695

Ludwig CU, Stoll HR, Obrist R, Obrecht JP. Prevention of cytotoxic drug induced skin ulcers with dimethyl sulfoxide (DMSO) and alpha-tocopherole. Eur J Cancer Clin Oncol. 1987;23(3):327–329.

Wagner EK, Aguilar JS, Roy D, et al. Dimethyl sulfoxide blocks herpes simplex virus-1 productive infection in vitro acting at different stages with positive cooperatively. BMC Infectious Diseases. 2002;2(9):1–10.

Goldman L, Igelman JM, Kitzmiller K. Investigative studies with DMSO in dermatology. Ann NY Acad Sci. 1967;141(1):428–436
Dimethyl Sulfoxide History, Chemistry, and Clinical Utility in Dermatology, Caprotti K., Caprotti JA., The Journal of Clinical and Aestetic Dermatology, 2012, SEP ; 5(9): 24-26

Doceniasz ten materiał? Podziel się treścią

Share on facebook
Share on pinterest

Komentarz

To może Cię zainteresować

 • Wszystko
 • CHOROBY I OBJAWY - NATURALNE LECZENIE
 • DARY NATURY
 • KOSMETYKI
 • PRZEZIĘBIENIE I GRYPA
Wszystko
 • Wszystko
 • CHOROBY I OBJAWY - NATURALNE LECZENIE
 • DARY NATURY
 • KOSMETYKI
 • PRZEZIĘBIENIE I GRYPA
Mniszek lekarski — poznaj właściwości i zastosowanie

Mniszek lekarski — poznaj właściwości i zastosowanie

Jak wyleczyć katar dziecka środkami ludowymi: 10 sposobów

Jak wyleczyć katar dziecka środkami ludowymi

osteoporoza dieta

Osteoporoza — dieta która leczy

inhalacje na nieżyt nosa

Nieżyt nosa — 7 najskuteczniejszych przepisów ludowych

4 kosmetyki oparte na ryżu

4 koreańskie naturalne kosmetyki oparte na ryżu

pelargonia afrykanska, zdrowo mi

Pelargonia afrykańska – naturalny antybiotyk

Jestem, zainteresowana zdrowym sposobem życia. Życie w stylu EKO to moja pasja. Mam nadzieję, że dzięki mnie, stanie się też i Twoją. Zainspiruj się.

Najnowsze wpisy

Prezent dla Ciebie

Darmowy ebook - Naturalna apteczka domowa

Proszę czekać na wiadomość

Dziękuję!

Tu mnie znajdziesz