swędzi głowa

Czy swędzi Cię skóra głowy? Wiem, co pomoże

Łupież, łuszczyca, egzema i wszy są częstymi przyczynami swędzącej skóry głowy. Niezależnie od przyczyny, różne domowe środki zaradcze mogą pomóc złagodzić swędzącą skórę głowy lub świąd skóry głowy.

Ludzie mogą stosować olejki eteryczne, koloidalne płatki owsiane i leki bez recepty (OTC), aby złagodzić swędzenie. Osoby z uporczywym swędzeniem skóry głowy, który nie reaguje na naturalne środki, mogą odnieść korzyści z szamponów leczniczych.

W tym artykule omówię najlepsze naturalne zabiegi i produkty OTC, a także przyczyny swędzącej skóry głowy.

Najlepsze domowe środki na swędzącą skórę głowy

Koloidalne płatki owsiane

Niektóre szampony przeciwłupieżowe zawierają naturalny składnik zwany koloidalną owsianką. Owsianka koloidalna to drobno mielona mąka owsiana rozpuszczona w wodzie.

Roztwór tworzy ochronny film na powierzchni skóry, pomaga zatrzymać wilgoć i zapobiega wysuszeniu i łuszczeniu się.

Owsianka koloidalna ma również znane właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, które pomagają łagodzić podrażnienia skóry.

Ludzie mogą robić własne koloidalne płatki owsiane w domu. 

Wykonanie koloidalnego roztworu owsianki:

 • owiń garść owsa szmatką muślinową
 • trzymaj ściereczkę pod bieżącą letnią wodą, zbierając spływ wody do dzbanka
 • delikatnie i równomiernie polej wodą owsianą skórę głowy

Ludzie mogą również znaleźć koloidalne płatki owsiane w sklepach ze zdrową żywnością i w Internecie.

Ciepła oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek pomaga zmniejszyć łuszczenie i swędzenie skóry

Postępowanie

 • Rozgrzej oliwę przed nałożeniem jej na skórę głowy
 • wmasuj w skórę.
 • Pozostaw oliwę z oliwek na skórze głowy przez kilka godzin,
 • zmyj ją za pomocą szamponu leczniczego, takiego jak smoła węglowa lub kwas salicylowy.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy może być szczególnie skuteczny w łagodzeniu swędzenia skóry głowy związanej z łuszczycą. 

Postępowanie

 • Rozcieńcz ocet w wodzie, w stosunku 1 części octu do 1 części wody. 
 • Po kilku minutach lub po wyschnięciu zmyj go ciepłą wodą.

Ocet może powodować pieczenie po nałożeniu na skórę, szczególnie na popękaną lub podrażnioną skórę. Osoby z otwartymi ranami na skórze głowy powinny unikać tego leczenia. Ocet jabłkowy może powodować oparzenia chemiczne, dlatego należy zachować ostrożność, próbując tego środka.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego jest naturalnym i skutecznym lekarstwem na swędzącą skórę głowy. Jest to mieszanka aktywnych składników stworzona przez Matkę Naturę. Najbardziej skutecznym składnikiem w leczeniu swędzącej skóry głowy jest terpinen-4-ol. Dlatego poszukaj olejku z drzewa herbacianego o wysokiej zawartości terpinen-4-olu.

Olejek na zwalczanie wszy

Olejek z drzewa herbacianego może być skutecznym naturalnym sposobem leczenia swędzenia skóry głowy z powodu obecności wszy.

Badanie laboratoryjne z 2012 r. wykazało, że 1% olejek z drzewa herbacianego skutecznie zabił wszystkie wszy badane w ciągu 30 minut od aplikacji.

Badacze przetestowali także inną naturalną substancję o nazwie nerolidol, która jest obecna w niektórych roślinach. Połowa wszystkich jaj wszy traktowanych 1% stężeniem nerolidolu nie wykluła się po 4 dniach.

Autorzy doszli do wniosku, że roztwór 1 części olejku z drzewa herbacianego (w stężeniu 0,5%) na 2 części nerolidolu (w stężeniu 1%) może być szczególnie skuteczny w zabijaniu wszy i ich jaj.

Olejek z drzewa herbacianego na łupież

Jeśli powodem świądu skóry jest łupież, olejek z drzewa herbacianego pomoże ci kontrolować populacje drożdży Malassezia. Jeśli swędząca skóra jest spowodowana nadmiernym gromadzeniem się produktów do stylizacji lub masz suchą skórę, olejek z drzewa herbacianego pomoże złagodzić podrażnienia.

 • Przygotuj spray olejku z drzewa herbacianego

  Weź pustą butelkę ze sprayem, zalej 95 ml wody i dodaj 5 ml olejku z drzewa herbacianego. Wstrząśnij mocno. Jeśli chcesz sprawdzić, czy leczenie działa najpierw, użyj połowy objętości. Jeśli masz wrażliwą suchą skórę głowy, możesz zacząć od słabszej dawki olejku z drzewa herbacianego, 98 ml wody z 2 ml olejku z drzewa herbacianego. Wykonaj test płatkowy przed nałożeniem sprayu na wszystkie dotknięte obszary skóry głowy.

 • Przygotuj mieszaninę olejku z drzewa herbacianego i oleju kokosowego

  Olej kokosowy jest również naturalnym produktem przeciwbakteryjnym. Olej kokosowy i olejek z drzewa herbacianego są wyjątkowo łatwe do zmieszania. Powoli rozpuść 45 gramów oleju kokosowego w garnuszku, dodaj 1–2 ml oleju z drzewa herbacianego i wymieszaj. Olej kokosowy topi się bardzo szybko, więc uważaj, aby go nie przegrzać. Wmasuj mieszankę w skórę i po 20 minutach zmyj szamponem.

 • Olejek z drzewa herbacianego z szamponem

  Wystarczy dodać około 10 kropli olejku do porcji szamponu i delikatnie umyć skórę głowy, wykonując dwuminutowy masaż. Jeśli problemem jest wyjątkowo uporczywy łupież tłusty, można naolejować skórę głowy na 20 minut przed myciem łyżką oleju bazowego z 10 kroplami olejku z drzewa herbacianego. Mycie z użyciem olejku powtarzamy przy trzech pierwszych myciach, a następnie raz w tygodniu do całkowitego zniknięcia łupieżu. 

Ostrzeżenie: Nie używaj olejku z drzewa herbacianego na skórze głowy w postaci nierozcieńczonej. Olejek z drzewa herbacianego jest bardzo aktywny w ilościach mniejszych niż 5%, a aplikacja w 100% stężeniu może powodować reakcję skórną i inne problemy.

Olejek miętowy

Olejek miętowy może pomóc złagodzić swędzenie.

Olejek miętowy zawiera wysokie stężenie naturalnej substancji zwanej mentolem. Mentol działa chłodząco na skórę i może być szczególnie pomocny w łagodzeniu swędzenia wywołanego alergią skórną.

Postępowanie

Podobnie jak w przypadku innych olejków eterycznych, ludzie nie powinni nakładać nierozcieńczonego olejku miętowego bezpośrednio na skórę. Zamiast tego spróbuj dodać kilka kropli olejku do szamponu i spienić go w skórze głowy, a następnie dokładnie spłukać letnią wodą.

Łuski z cebuli

 • Po usunięciu łusek z czterech średnich cebul umieść je w emaliowanym garnuszku
 • zalej 1 litrem czystej wody.
 • Gotuj łuski około 1 godzinę,
 • Odcedź i używaj do płukania po każdym myciu szamponem.

Swędzenie powinno zniknąć po trzech takich zabiegach.

Sok z cebuli lub ząbków czosnku

Sok z cebuli lub ząbków czosnku zawiera kwasy i siarkę, dzięki czemu może pozbyć się uczucia swędzenia, które pojawiły się po nałożeniu farby na włosy, a także wyeliminować łupież.

Konieczne jest mieszanie soku z cebuli (lub czosnku) z olejem roślinnym i świeżym sokiem z cytryny w tej samej ilości. Wcieraj mieszaninę w korzenie mokrych włosów i nie myj przez pół godziny. Następnie spłucz ciepłą wodą, dodając kroplę soku z cytryny.

Ignorowanie uczuć swędzenia nie jest tego warte, zwłaszcza że sami na to nie pozwalają: dyskomfort jest zbyt duży.

Aby zidentyfikować przyczynę tego nieprzyjemnego zjawiska, należy skonsultować się ze specjalistą — dermatologiem i trichologiem. Po badaniu lekarz przepisze odpowiednie leczenie.

Zasadniczo, swędząca skóra na głowie może być z powodzeniem leczona w domu. Kiedy źródło problemu zostanie zneutralizowane, podrażnienie znika bez śladu.

Doceniasz ten materiał? Podziel się treścią

Share on facebook
Share on pinterest

Komentarz

To może Cię zainteresować

 • Wszystko
 • CHOROBY I OBJAWY - NATURALNE LECZENIE
 • DARY NATURY
 • KOSMETYKI
 • PRZEZIĘBIENIE I GRYPA
Wszystko
 • Wszystko
 • CHOROBY I OBJAWY - NATURALNE LECZENIE
 • DARY NATURY
 • KOSMETYKI
 • PRZEZIĘBIENIE I GRYPA

Terapia Niskimi Dawkami Naltreksonu (LDN) szansa na zdrowie

Domowe sposoby na uzupełnienie elektrolitów

szampon domowy

Jak samodzielnie zrobić szampon do włosów

jak rzucić palenie

Jak rzucić palenie — naturalne terapie

burak

Burak — naturalny antybiotyk

Krwawienie z nosa — naturalne metody

Jestem, zainteresowana zdrowym sposobem życia. Życie w stylu EKO to moja pasja. Mam nadzieję, że dzięki mnie, stanie się też i Twoją. Zainspiruj się.

Najnowsze wpisy

Prezent dla Ciebie

Darmowy ebook - Naturalna apteczka domowa

Proszę czekać na wiadomość

Dziękuję!

Tu mnie znajdziesz